علی نصیریان


علی نصیریان پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون کشورمان با 55 سال سابقه در این عرصه ها خالق نقش هایی بسیاری ماندنی و ارزشمند در تاریخ سینما و تئاتر است.

علی نصیریان

 علی نصیریان هنرمند پیشکسوت تئاتر سینما و تلویزیون کشورمان در سال 1313 در تهران متولد شد.

کودکی وی معاصر با واپسین سال های سلطنت رضا شاه و آغاز ورود به سینما به طور عام در ایران بود.

وی دوره تحصیلات ابتدایی و متوسط خود را در مدارس تهران گذراند و پس از اخذ دیپلم هنرپیشگی در سال 1335 در تهران به گذراندن دوره های تئاتر در کلاس های معتبر تئاتر پرداخت. وی پس از این که در زمینه درام نویسی تجربیاتی را از سر گذراند در سال 1341 طی یک بررسی تحصیلی برای مطالعه و یادگیری تئاتر به امریکا رفت و پس از بازگشت به ایران به فعالیت هنری مشغول شد.

وی علاوه بر تحصیل در رشته هنرپیشگی در هنرستان در کلاس های آزاد و معتبر تعلیم تئاتر به آموختن تئاتر و نیز نمایشنامه نویسی و تشکیل گروه های تئاتر پرداخت.

نصیریان در کلاس های آزاد معتبر تعلیم تئاتر در محضر بزرگانی چون رفیع حالتی، اسماعیل مهرتاش، مطیع الدوله مجازی، حبیب یغمایی، حسن ره آ‌ورد، ابوالقاسم جنتی عطایی، استاد یوسفی، خان ملک ساسانی، ناظر زاده کرمانی، و سرکیسیان هنرهای زیادی آموخت از استاد وی در تئاتر سعدی حسین خیرخواه استاد بازیگری و حسین ناصحی استاد سلفژ بودند.

از هم دور‌ه ای ها و همکاران علی نصیریان می‌توان به بهمن فرسی، جعفر والی، فهیمه راستکار، عباس جوانمرد، منوچهر انور و شاهین سرکیسیان اشاره کرد.

علی نصیریان بین سال های 1336 تا 1337 به نمایشنامه نویسی و تشکیل گروه های نمایش مشغول بود. از سال 1336 نیز در اداره هنرهای دراماتیک به فعالیت مشغول شد.

در خصوص مشاغل و قسمت های علی نصیریان باید گفت که وی از سال 1336 کارمند اداره هنرهای دراماتیک شد که سمت کارگردانی و بازیگری داشته است.

وی در سال 55 تا 57 رئیس اداره تئاتر بود و در سال 55 تا 56 عضو گروه نمایش و ادبیات نمایشی فرهنگستان هنر شد.

علی نصیریان در بازیگری بیشتر به نقش های تاریخی و مردمی علاقه دارد و اولین کسی است که با تکیه بر ادبیات شفاهی از اشعار، تصنیف ها و سنت های عامیانه در نمایش هایش استفاده می کند.

وی براساس شیوه های نمایش سنتی ایران که خود شاهد آن بوده و با آشنایی با ساختار و عناصر تئاتر دنیا، به تالیف آثاری می‌پردازند که بانی و بنیانگذار نمایشنامه نویسی ملی ایران می شود.

علی نصیریان کسی است که در تئاتر او را با کارهایی چون بلبل سرگشته، هالو و بسیاری از کارهای سینمایی سریال ها و تله تئاترهای معروف می شناسیم آثاری چون ستارخان، ناخدا خورشید، سربداران، هزاردستان، از کارهای به یاد ماندنی اوست.

علی نصیریان

علی نصیریان در زمینه نمایشنامه نویسی، تجربه های بسیاری دارد او با نگارش نمایشنامه بلبل سرگشته توانست در مسابقه نمایشنامه نویسی شرکت کند و موفق به دریافت جایزه شود وی نمایشنامه های زیادی از جمله امیر ارسلان ، بنگاه تئاتر ال، بازرس، آگهی ازدواج، پهلوان کچل، چوب به دست های وزیل، طلسم حریر، مرد ماهیگیر استعمال دخانیات ممنوع، مردی که مرده بود و خود نمی دانست، عروس باقرخان، بازی سیاه، آی با کلاه ای بی کلاه، ‌بهترین بابای دنیا، بیگانه ای در ‌خانه و آنتیگون را به صحنه برد و یا در آن ها ایفای نقش کرد.

او در فواصل سال های 39 تا 41 هم زمان با فعالیت تلوزیونی تعداد کثیری نمایش زنده را که توسط گروه تئاتر اداره هنرهای دراماتیک اجرا می‌شد با کمک همکارانش به اجرای تلوبزیونی در آورد.

سربداران از نخستین سریال های او در اوایل دهه 60 به شمار می‌آید نقش متفاوت او در این سریال به لحاظ جنس نقش ومنفی بودنش نسبت به تمام کارهای سینمایی و نمایش ها از جایگاه ارزشمندی برخوردار بود. جدا از آثار اشاره شده بازی وی در فیلم بوی پیراهن یوسف بسیار ماندگار بود.

نصیریان پس از بازیس در فیلم ستارخان تا مدت ها حضور ثابت و مداومی در آثار تاریخی یا سمبولیک داشت یکی دیگر از این آثار که در اواخر دهه 60 ساخته شد گرگها بود که نصیریان در آن ایفاگر نقش حکیم بود.

هزار دستان یادگاری از یک عمر بازیگری در تاریخ سینمای ایران است زنده یاد علی حاتمی نقش متناسب با قابلیت های فیزیکی و توانایی های نصیریان برایش کنار گذاشت و او را در صدر نشانه جدا از این آثار سینمایی علی نصیریان می‌توان به برج مینو ،‌ مدرسه ای که می‌رفتیم، روز باشکوه، کمیته مجازات، زندانی 707، آفتاب نشین ها، فصل خون، شعله های خشم، دیوانه ای از قفس پرید، پستچی سه بار در نمی‌زند و شاه خاموش و گاو اشاره کرد.

از بازی های نمایشی نصیریان نیز می‌توان به نمایش های پدر، نوشته اگوست استریندبرگ و کارگردانی مهدی فروغ، کاپیتان قراگز، به کارگردانی داود رشیدی، سگی در خرمن جا نوشته نصرت الله نویدی و به کارگردانی عباس جوانمرد هفت شب با میهمان ناخوانده به کارگردانی فرهاد آئیش و لونه شغال به نویسندگی و کارگردانی خودش اشاره کرد./ی2

 

بخش سینما وتلویزیون تبیان


منبع: ویکی پدیا و سایت ایران تئاتر

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه